7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Sivilce Sorununda Çözümler

Yeni Üye

Sivilce Sorununda Çözümler

sivilce sorununun çözümü ufku iki katina cikaran seylerden biri olabilir.

genetik yatkinlik var ise cozumu accutane olmakla beraber kullanilmadan once denenmesi gerekenler:

oncelikle cildinizde pullanma, yaglanma, karmalik, kuruluk vs. artik ne varsa ilk olarak bir dermatologa gidin. disaridan olan hastaligi en iyi o cozecektir. ki zaten basarili bir dermatolog accutane vermeden once cildi disaridan temizlemeye calisir. o disaridan tedaviyi alip, uygulayin. zaten verilen her sey cok standart. kuru ise nemlendirici, sivilceli ise isotrexin ile sivex, hassas ise kizariklik jelleri... artik hepsini ezbere biliyoruz. hep ayni ilaclar. adini degistirip degistirip sokuyorlar piyasaya.

her seyden ocne yeni bir terimden bahsedeyimı; psikodermatoloji. psikolji ile acne olusumu sandiginizdan cok daha etkilesim icinde. stres sadece sebum arttirmiyor direk acne olusumuna dahi sebep olabiliyor. stresden uzak durmaya calisin.

# nem faktoru

40-50 arasi olmali. bundan fazlasi "az zarar", azi "cok zarar". kisin sivilce artimi bu sebepten.
    evlerimizdeki nem 28-30 arasinda degisir kis aylarinda. ev nemini ayarlamak icin peteklere su koyun. ciltte kurulanma; kizarikliklara, pullanmalara, dokuntulere sebep olur. alkol, kafeinli icecekler de gereksiz toksin ve gereksiz idrar atigina sebep oldugu icin cilt neminde azalmaya sebep olur. idrara cikmak sagliklidir. ama bunu 2.5 litre su icerek yapmak en sagliklisidir.

# dus faktoru

10 dakika icinde soguya yakin ilik suyla hizlica yikanip banyodan cikilmali. saci da banyo disinda kurutun. kisin en buyuk sorun dusta sicak su ile cok vakit gecirmek. siz ne kadar ugrassaniz da evinizden ciktiginizda yuzunuz kuruyacak. iste o yuzden cildinize en uygun nemlendiriciyi alin. bunu da dermatologlara sorun.

#besin faktörü

Cilt calismalarinin en buyuk iki kitabinda da besinler ile ilgili acne olusumuna sebep olmaz denmis. fakat 70'li yillarda yapilan bu calismanin hatali oldugu gayet acik. oncelikle o yillarda bu kadar yogun kalitesiz karbonhidrat alimi yoktu. glisemik indeksi dusuk karbonhidratlar ile beslenin. cunku insulin salgisina en az hasar veren sekerler bunlardir. kaliteli karbonhidratlar yani. insulin direnci olusmamali. ki bu direnc her sey icin cok zararli. acne olusumu en basit sorun. seker hastaligina kadar gider. bol su icin. su toksinleri atmakta en buyuk yardimci. idrara ciktikca toksin atar vucut. su idrara cikmamizi saglar. olay bu kadar basit degil. derinlemesine anlatilir. su bobrekte suna yarar buna yarar diye de gerek yok. internette her yerde yaziyor, ki alta koyacagim zaten makaleleri. su 2.5 litrenin altinda dusmemeli. has ve has su. cay degil, kahve degil. su. unutmadan, sigara da gh'yi olumsuz etkiler.

#Spor

very intense, low intense workout olarak da hormon degerleri degisiyor. fakat buna girersek isin icinden cikamayiz. ben spor ile ilgili birkac tavsiyede bulunmak istiyorum. agirlik kaldirin. agirlik kaldirin ve agirlik kaldirin. bunun sayilmayacak kadar yarari var. burada onemli olan kendinizi yipratmamaniz. adam diyor ki benim salona gidesim yok. pis oluyor oralar. utaniyorum. bilmiyorum hicbir sey. e evde vucut agirligin ile yap. ama yap. en onemli tavsiye uzatma. yipratma. p90x, freeletics gibi programlar var. ama zor ve biktirici. sporunuz 40 dakikayi gecmemeli. ve haftada bir gun hiit ya da 40 dakikadan fazla yuruyus yapilmali. haftada 3-4 gun spor yapin. mark lauren'in kitabini okuyarak, evde kendi agirliginiz ile baslayabilirsiniz. spor ile ne degisecek? buyume hormonu uykudan sonra en cok spor esnasinda salgilanir. ayrica yag yakmaya yarar. gereken enerjiyi yagdan aliyor cunku. o yuzden agirlik kaldirirsaniz yag da yakarsiniz. kas gelisimi daha dogrusu onarimina da yarar. ama en onemlisi insulin duyarliligini olusturur. kisaca insulin direncini en iyi spor ile yenilir. protein tozu igf1 ve gh'yi fazla arttiriyor. bu gereginden fazla insulin olusmasina o da gh'yi baskilamaya neden oluyor. diger keratinin hede hodoler de igf1'i arttiriyor ve bu kanserin en buyuk nedeni. kisaca protein tozu gordugunuz gibi yarardan cok zarar. peki kullananlar neden gelisiyor. iste bunlar hep kirmizi dosya. icine ne kattiklarini bilmiyorum. ama tonlarca arastirma sonucu cikan sey bu. bunlari profesyonel bir amaciniz yoksa kullanmayin derim. sporun cilde cok yarari var. ozellikle squat gibi compound egzersizlerin.

#Hormonlar

igf1, mtor, igf2, gh... sivilceyi etkileyen tonla hormon var. basitce anlatayim. igf1 artarsa sivilce yapar diyebiliriz. ama igf1 artarken sivilce yapilmasini da engelleriz. tip da boyle bir sey. birbirine o kadar cok bagli sey var ki matematik gibi de ilerlemiyor insafsiz. eger sut ve sut urunleri icerseniz igf1 salinimi artar. 20 yasindan sonra sut icmenin yararindan cok zarari var. icmeyin diyemem. ama icmeyin* buyume hormonu artarsa, artmis igf1 duzeyi ile kas yapmaniza yardimci olur. bu yuzden bazi sporcular once karbonhidrat yer insulin seviyesini arttirir ardindan sporda bu ikisinin kombini ile kas yapmaya calisir. ama bu ileride kansere sebep olabilir. gh ne zaman artar? uyurken, ac kalindiginda, spor yaptiginda. ama gh hormonu igf1'i cok farkli etkiler. uyurken ac kaldigimiz icin igf hucre cogalmasini degil, "onarilmasini" saglar. yani igf1'i verimli yonetmis oluruz. yani uyumaliyiz. uyku cok onemli acneler icin. uykudayken ac kaliriz ve ac kaldigimizda gh fazla salgilanir, yag yakan hormonlar da aktiflesir. insulin ile igf reseptorleri hucrede benzer oldugu icin yarisir. insulin direnci duser. yani insulin azalir. igf1 ve igf2'nin de bunlar oldugu zaman da hucreler yenilenir. tazelenir.
    `# ama igf artarsa acne artar. e spor yapiyoruz, igf artiyor. uyuyoruz igf artiyor. dusuk glisemikle beslen igf'yi azal diyorsun. ama spor yap diyorsun. oglum sen manyak misin?`

degilim. asil cozum burada iste. hepsini cozmek icin yapmamiz gereken 3 sey: fasting*, spor ve temizlik.

ama kati bir fasting degil. uzun sure ac kalin (16-8) o aralikta sadece su icin. bu igf1'i dusurur. spor zamani salgilanan igf1'i de onarimda kullandirir. insulin direncini duser. beslenirken glisemik indeksi dusuk sekerler alin. tatlidan temelli vazgecin. aksam 8-9'dan sonra sadece sivi tuketin. sporu ac karna yapin. daha guclu olacaksiniz. spordan 2 saat once son karbonhidratinizi almis olun. siradisi gelebilir ama dogrusu boyle. spordan sonra protein alin. yani proteinle beslenin. tozdan bahsetmiyorum.

ayin belli zamanlari intermittent fasting de yapabilirsiniz. vucut boyle bir tempoya alismadigi icin ilk zamanlar sivilce artisi gorebilir, saginizda solunuzda yaralar olusturabilirsiniz. halsizlik de cabasi.

ama 1 ay sonra rutine baglayin ve hayatiniz degissin.

# tum bunlari yaptim hala sivilcem var
    evet. en azindan yeme ve spor isini alistirdiniz. simdi son ve kesin care accutane'i kullanabilirsiniz.

Alıntı:Ekşişeyler
    Konu bilal13 tarafından (27.03.2017 Saat 17:01 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Özellikle hormon kısmı saçla alakalı bilgiler vermekte

Anti-androjen kullanımı da sivilce yapabiliyor reflex testo yüzünden. suratım sırtım sivilce dolmuştu anti-androjen kullanırken normal sivilce de değil hormonal sivilce kırmızı uçsuz büyük,ağrılı. anti androjen kullanmayı kestiğimden beridir sivilce problemim tamamen bitti yüzüm pürüzsüz oldu. eğer anti androjen kullanıp da böyle bir etki yaşayan varsa seti gibi etmenlere yönelmelerini tavsiye ederim.

Bende aksine Anti androjen losyonlarını kullanırken yüzümde ne kadar cok sivilce cıkarsa cıksın sacımda bir okadar cok gelisme oluyordu..Sivilce çıkmayınca saçlarda bir ilerleme olmuyor sürekli geriliyordu..
    - Sabah Elseve ile çözünmüş CB
    - Akşam Min-Dut

Moderatör muros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genelde ilk kullanımda dediğiniz reflex testo artmasından dolayı sivilce olabilir ama zamanla bu durum ortadan kalkıyor.

6 ay kullandım zaman zaman söndü onun dışında hep oldu ve bıraktığım gibi geçti. ilk kullanım falan değil zamanla ortadan kalkacak bi durum da değil hormonla yapay bi şekilde oynamak.

Moderatör muros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hexstopper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6 ay kullandım zaman zaman söndü onun dışında hep oldu ve bıraktığım gibi geçti. ilk kullanım falan değil zamanla ortadan kalkacak bi durum da değil hormonla yapay bi şekilde oynamak.
    Kişisel olarak değişim gösteriyor demek ki.