Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kel Kalır Mıyım ? (ACİL YARDIM)

SaçımınDoktoru Üyesi kabuto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Question Kel Kalır Mıyım ? (ACİL YARDIM)

Merhaba arkadaşlar, androjenik alopesi sadece babamın anne tarafında mevcut (Babam da kel) , yani babamın sadece X kromozomunda taşınıyor, babam bana X kromozomunu veremeyeceğinden dolayı bende de androjenik alopesi ortaya çıkma olasılığı mevcut mudur ? Babamın baba tarafı ve bütün anne tarafında maksimum NW2 var gibi görünüyor. Ayrıca genetik yatkınlığım yoksa kimyasal şampuan, saç şekillendiriciler, jöle, saç spreyi v.s. ve saç boyası saç dökülmesine yol açar mı ?

SaçımınDoktoru Üyesi
    Sac genetigi otozomal dominant kalıtılıyor x'e bağlı degil yani o x y dısındaki kalan 44 kromozomdan dolayısiyle annenden veya babandan herhangi bir geçiş olması yeterli. Genetik bir yatkınlığın veya altta yatan baska bir hastalığın/beslenme eksikliği yoksa saclar dokulmez. Genetik yatkınlığın yoksa sac icin kullanılan urunler kolay kolay sac dokmez.

Yani şimdi geni bana geçebilir öyle mi ? Peki bunu anlayabilir miyiz ?

Banned
    Bırak şimdi kromozomu mromozomu kaç yaşındasın ve saçlarının genel durumunu anlatan bir foto atıver siteye bakalım

https://i.hizliresim.com/5Q28dd.jpg---> saç ıslakken
    https://i.hizliresim.com/mk5GG4.jpg ----> saç kuruyken
    https://hizliresim.com/9dEVRZ.jpg --> saç çizgisi (berber ön kısmını jiletle düzeltmişti widows peak denilen yer tekrar çıktı ama çok gür ve güçlü değil)
    https://i.hizliresim.com/LnEpYZ.jpg ----> saç çizgisi
    hocam saçta eskiye göre incelme var seboreye ve d vitamini eksikliğine bağlı diye düşünüyorum, benim aradığım cevap ilerde ne olup ne olmayacağı şuanlık, eğer risk yüksekse erkenden önlem almak istiyorum bu arada bir kaç ay içinde 18 yaşına giriyorum,cevaplarınız için sağolun iyi günler

SaçımınDoktoru Üyesi karaayaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim tezim şu saçınız küçkülükten beri kolay şekil alıyorsa yapısı duzgunse kolay kolay o saca birsey olmuyor fakat küçüklükten beri şekil almakta zorlanıyosa yapısı bozuksa ailede kellikte varsa ki benim durum böyle malesef kel kalcaksınz
    Konuyu acan arkadasa baktığımda sacları gayet iyi durumda Allahın izniyle buyuk bi sıkıntı cekeceğini sanmıyorum

Banned
    verdiğiniz bilgiler ve attığınız resimlerden benim çıkarımım şu; yüksek muhtemel saç dökülmesi sorunun ile karşılaşacaksınız. Ancak yaşınız itibariyle sitedeki hafif tedavilerle saçlarınızı koruma yoluna gitmenizi tavsiye ediyorum.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Islak kuru foto.larinda fark yok gibi, islak halini tekrar gorelim... islak hali banyoda tam belli olur isik altinda bakacaksin kardesim. Ust bolge zayif yanlar ve ense iyi ise klasik genetik dokulmedir. Tam islak ya da kisayken anlasilir. Sen onden tepeden arkadan foto paylas (islak-kuru) oyle yardimci olmaya calisalim..

Bu sorunun oluşacağını nasıl anladınız acaba

Hocam yanlar ve tepe aynı gibi şu an bir sıkıntım yok tek merak ettiğim ailede çok fazla olmadığından (tek babamda ve babamın anne tarafında var) ben de yaşar mıyım ve nasıl önlerim

Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler