6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: 11 aylik finasterid kullanimi ve gözlemlerim

11 aylik finasterid kullanimi ve gözlemlerim

Merhaba arkadaşlar. 11 ay önce başladığım finasteridi bugün itibariyle bırakma kararı aldım. Sebebi ise jinekomasti. 6'ya bölerek kullandığım ilaç git gide jinekomasti yaptı.Az çok mekanizmayı biliyorum tıp okuyorum ancak tıpta jinekomastinin tek çözümü ameliyat. Jinekomastiden ziyade ergenlerde görülen memenin pembe bölgesinin ve ucunun hayli şişmesi beni bıraktıran sebep oldu. Saç kısmına gelecek olursam ilaç şakaklarda hafif dökülme yapıyor korkulur seviyede değil.Saçları kalınlaştırıyor ve daha siyah gözüküyor. Dökülme azalıyor ancak yeni çıkma gibi bir durum olmuyor. Şunu belirtmek isterimki tek başına kullanılan finasterid dökülmeyi asla %100 durdurmuyor. Saçınız %70-80 belki 90 oranla korunuyor ama açılmaya devam ediyor. Benim yaşadıklarım bunlar şu an yaşım 20. Min-dut denemeyi ve doğal tedavileri düşünüyorum. Jinekomasti büyük çaplı olmadı eğer geçerse tekrar finasterid düşünebilirim.Yeni tedavi için önerilerinizi bekliyorum.

Moderatör Kazakcemil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun özellikle finas,dutas vb ilaçllarla tedavi medodunun benimsenmesi konusunda forumda admin başta olamak üzere çok sayıda uyarı yapıldığını görebilirsiniz,oysa bu ilaçlar yerine çekirdekli siyah kuru üzüm , biotin,yeşil çay, ada çayi, ısırgan çayi, hzılı kan dolaşımı için ginko biloba çayi,çiğ kabak çekirdeği,omega 3,çiğden çiğneyerek çörek otu tüketimi ve keten tohumu gibi inanılmaz alternatifler var,şimdi bitkisellerin nasıl oupta DHT yi engellerken jinkomastiye neden olmadığını ve bu mekanzimayı açıklayacak bilgim yok ama bunlar hem saça iyi geliyor hem de yan etkileri yok kararında kullanılırsa.
    1- Soğan-Sarımsak Suyu+Elma Sirkesi+Z.Yağı Mix
    2- Karanfil Suyu+Karbonatla durulama
    3- Ketokonazol şampuan ( haftada 2 )
    4- Destek Tedaviler: a)Scalp Masaj b)Oral Destek : Çörek otu+Kefir+Doğal Elma Sirkesi+Zerdeçal Karışımı

13.06.2017 tarihinde güncellendi

SaçımınDoktoru Üyesi
    Ah guzel kardesim hangi cesaretle 11 ay kullandin o mereti. Bence sakin bi daha baslama daha cok gencsin hem hormon dengenle oynamak icin. Ben 32 yasindayim suan 2015 te 6 ay kullandim finasi ve gercekten cinselligimi ve pskolojimj mahvetti hala kurtulamiyorum finas pskolojisinden. Birakali 1 se 2 ay oldu. Daha ne kadar duzelmeyi bekleyecegim bilmiyorum ... sakin tekrar baslama kardesim hele dutas falan hic bulasma. Kazakcemil guzel tavsiyelerde bulunmus ordan devam et.

Saydıklarınız etkisi finasın onda biri kadar etki oluşturuyordur belki herkeste yan etki göstermeyebilir.Ancak doğal tedavilerde bir süre sonra vücutta ister istemez yan etki yapabilir. Benim kullandığım finas 0.8 mg civarı bunun normal şartlarda yan etki riski çok çok az ama olay reseptör mantığına çıkıyor. Reseptör sayısı fazla olabilir, duyarlılığı fazla olabilir(bendeki). Dediklerinizden deniyeceğim. Aynı zamanda çinkonun da dht engellediğine dair bilgiler var.

Açıkcası aktif bir cinsel hayatım var diyebilirim ve hiç etkilemedi beni. Cinsel yönden bir problem olmadı ancak son 1 ayda meni bir miktar azalma oldu belki bana öyle geldi. Psikoloji anlamında ise zaten duyarsız,umursamaz biriyimdir daha da beter oldum hiç bir şeyi takmıyorum,üzülmüyorum, büyük bir duygu hissedemiyordum ilacı kullanmaya başlayınca. Bırakınca nasıl olacak göreceğim. Ben de bir diğer etkisi inanılmaz derecede hafızada zayıflık yaptı.Hiç bir şeyi hatırlayamadım, öğrenmek için bir şeyi bir defa okumam yeterken ilaçla 10 defa okuyordum anlamıyordum ister istemez stres oluyordu.

SaçımınDoktoru Üyesi karaayaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Proscarı tam 8 ay 4 e bölerek kullandım evet saçımda kalınlaşma oldu dökülme % 60 azaldı ama tam durmadı yan etki olarak kalıcı göbek ve sağ mememin ucu braz buyudu çok belli olmuyor ama malesef bunlar kalıcı olarak bende kaldı meme ucu düzelmedi göbek erimedi.