Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
32 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: Youtube'da gördüğüm bir yorum

SaçımınDoktoru Üyesi kabuto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2.00 civarı adamın aile ağacını gösteriyor hepsi kel
    https://www.youtube.com/watch?v=sEa6EH905zw

Arkadaşlar glutensiz diyetten bahsedilmiş. Sağlıklı insanlarda Gluten saç dökülmesinin sebebi değildir. Sadece glutene alerjisi( çölyak hast.) Olanlarda zarar verebilir. O da beslenme yetersizliklerine neden olduğu için. Uzun süre glutensiz diyet yapıldığında vücut bu ürünlere alışıp daha sonra tükettiğinizde alerjik reaksiyon gösterebilir. Emin olun çölyaklı yaşam mı saç dökülmesi mi diye soracak olursanız tabiki saç dökülmesi. Biraz araştırırsanız bu hastalığa yakalananların ne kadar zorlandığını görürsünüz. Ürünleri pahalıdır her yerde bulunmaz. Ki gluteni tamamen çıkarmak normal birey için imkansız çünkü herşeyin içinde var fark etmeden alırsınız. Ayrıca tamamen sıvı yağı çıkarıp hayvansal yağlar kullanmak sağlık açısından büyük risktir. Hemen etkisini göstermez ama 10 yıl 20 yıl sonra kalp damar sisteminiz kullanılmaz hale gelebilir. Bu arada beslenme ve diyetetik 3. Sınıf öğrencisiyim bunları sadece bilgilendirmek amaçlı söyledim. Kusurum olduysa affola saygısızlık etmek istemedim.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Canan karatay da yiyin diyor hocam

SaçımınDoktoru Üyesi joker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çölyaksız gluten hassasiyeti diye birşey var yapılan çalışmalar kesin olmasa bile böyle birşeyin var olabildiğini söylüyor inflamasyonun büyük kısmı bağırsaklarda başlar gluten bağırsak geçirgenliğini arttırabilir ve leaky gut denilen olay gerçekleşebilir birçok yorum okudum internet üstünde hayatından gluteni çıkarıp otoimum hastalıklarını tedavi eden insanlar var depresyondan romatizmaya kadar birçok hastalıkta parmağı olduğunu söyleyen doktorlar var ben kendimden örnek vereyim sivilce sorunu yaşadığım dönemde gluteni çıkararak gayet iyi sonuç almıştım ama tamamen yok olmamıştı tabi glutenin inflamasyonla yakından bağlantısı olduğunu düşünüyorum probiyotik kullanarak erkek tipi saç dökülmesinin durduğunu söyleyenler var bağırsak konusu çok detaylı bir konu ve çok fazla bilgi kirliği var ama kesinlikle çoğu hastalıkta parmağı var..
    Cellagance,setipiprant,dermaroller,yeşilçay,d3

Eksiksiz tıbbi bilgileri ve tavsiyeleri her zaman reçete yazan hekiminizden
    veya diğer sağlık mesleği mensubu danışmanlarından almanız gerekmektedir.

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Glutensiz diyet çok zor uygulamak cesaret ister. Bence de hamur işi şeker vs çıkarın çok da zorlamayın şunda buğday var makarna şöyle pirinç böyle. Genel olarak alkali besleyin +olarak şeker almayın bence kafi.

Alıntı Muzdarip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Glutensiz diyet çok zor uygulamak cesaret ister. Bence de hamur işi şeker vs çıkarın çok da zorlamayın şunda buğday var makarna şöyle pirinç böyle. Genel olarak alkali besleyin +olarak şeker almayın bence kafi.
    %100 glutensiz diyet tabiki çok zor ekmeğin dokunduğu tabakta yemek dahi yesek gluten almış oluyoruz ama en azından buğday yemek bırakılabilir canan karatay pirinçte yemeyin diyor karbonhidratı kuruyemişlerden alın diyor bu çok zor gerçekten ayrıca karbonhidrat ihtiyacı yüksek olan spor yapan insanlar napabilir kuruyemiş mi yesinler? kronik inflamasyonun en büyük sebebi glutendir deniliyor saç dökülmeside inflamasyon demek zaten.

Moderatör Kazakcemil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben en başından beri gluten konusu içine tün buğday çeşitlerinin dahil edilmesini anlamlandıramadım arkadaşlar,evet günümüzde hayatımızda bir enflemasyon belası var ama mesela bu çerçevede dünyadaki ve anadoludaki genetiğiyle hiç oynanmamış siyez,üveyik vs gibi buğdaylar incelenmiş mi yoksa genelleyici bir bakış açısıyla mı konuya yaklaşılıyor,örn.uzun yaşam ve sağlıklı yaşlanma dendiğinde akla ilk gelen kafkaslar,güney azerbaycan vs gibi bölgelerde ekmek yoğun şekilde tüketiliyor(konunun saç dökülmesiyle ne alakası var kolaycılığı yaplmasın hemen) bunun dışında pakistan hunza bölgesi gene ekmek kullanıyor,elbette hayatlarında ekmek olmayan japonya hokaido vb bölgeler de var uzun yaşam ve sağlıklı yaşlanma özelliğiyle nam salmış bölgeler olarak,bu çerçevede baktığımızda enflemasyon kaynağı olarak genetiğiyle oynanmış buğday ve özellikle şeker(burda özellikle şeker kamışından elde edilen şeker mısır şurubu çok daha tehklikeli) hazır ve paketli gıdalardaki katkı maddeleri,civa kurşun vs ağır metal zehirlenmeleri gibi konular daha çok öne çıkıyor olabilir mi,yine bu çerçevede kore ve japonya gibi ülkelerde nişasta kaynağı olarak pirincin yüzyıllardır tüketiliyor olması ama bunun sonucu olarak saç dökülmesi dahil hastalıkların o milletlerin batı tarzı beslenmeyi benimsedikten sonra sağlıklarının bozulması ve kelleşmeye başlamaları... bilmiyorum bana çok çetrefilli geliyor bu buğday konusu ikna olamıyorum şahsen.
    1- Soğan-Sarımsak Suyu+Elma Sirkesi+Z.Yağı Mix
    2- Karanfil Suyu+Karbonatla durulama
    3- Ketokonazol şampuan ( haftada 2 )
    4- Destek Tedaviler: a)Scalp Masaj b)Oral Destek : Çörek otu+Kefir+Doğal Elma Sirkesi+Zerdeçal Karışımı

13.06.2017 tarihinde güncellendi

Alıntı Kazakcemil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben en başından beri gluten konusu içine tün buğday çeşitlerinin dahil edilmesini anlamlandıramadım arkadaşlar,evet günümüzde hayatımızda bir enflemasyon belası var ama mesela bu çerçevede dünyadaki ve anadoludaki genetiğiyle hiç oynanmamış siyez,üveyik vs gibi buğdaylar incelenmiş mi yoksa genelleyici bir bakış açısıyla mı konuya yaklaşılıyor,örn.uzun yaşam ve sağlıklı yaşlanma dendiğinde akla ilk gelen kafkaslar,güney azerbaycan vs gibi bölgelerde ekmek yoğun şekilde tüketiliyor(konunun saç dökülmesiyle ne alakası var kolaycılığı yaplmasın hemen) bunun dışında pakistan hunza bölgesi gene ekmek kullanıyor,elbette hayatlarında ekmek olmayan japonya hokaido vb bölgeler de var uzun yaşam ve sağlıklı yaşlanma özelliğiyle nam salmış bölgeler olarak,bu çerçevede baktığımızda enflemasyon kaynağı olarak genetiğiyle oynanmış buğday ve özellikle şeker(burda özellikle şeker kamışından elde edilen şeker mısır şurubu çok daha tehklikeli) hazır ve paketli gıdalardaki katkı maddeleri,civa kurşun vs ağır metal zehirlenmeleri gibi konular daha çok öne çıkıyor olabilir mi,yine bu çerçevede kore ve japonya gibi ülkelerde nişasta kaynağı olarak pirincin yüzyıllardır tüketiliyor olması ama bunun sonucu olarak saç dökülmesi dahil hastalıkların o milletlerin batı tarzı beslenmeyi benimsedikten sonra sağlıklarının bozulması ve kelleşmeye başlamaları... bilmiyorum bana çok çetrefilli geliyor bu buğday konusu ikna olamıyorum şahsen.
    Hocam öncelikle ben şuna çok fazla inanmıyorum sağlıklı uzun yaşayan bir milletin beslenme şekline bakarak yenilen besinlerin faydalı veya zararlı olduğuna karar vermek yanlış çünkü her insanın genetik oluşumu farklı bize iyi gelen şey onlara iyi gelmeyebilir veya tam tersi önemli olan doğal beslenmeyi bulmak dediğiniz gibi eski buğdaylar günümüzdekinden çok farklı genetik yapıya sahip eski buğdaydaki gluten oranı çok daha azdı ve sanırım eski buğdaydaki gluten insan vücudunu rahatsız etmiyordu farklı bir yapısı vardı günümüzdeki buğdaydaki gluten oranı çok daha fazla buda toplumda birçok hastalığın yaygınlaşmasını sağladı

Bence olay boş kalori almamak ekmekten ziyade. Glutensiz diyet yapıp yine glutensiz diye gofret yedikten sonra onun pek bir anlamı olmuyor. Ayrıca ekşi mayalı ekmek vs gibi ekmekler iyi birer b vitamin grubu, selenyum vs kaynağı. Ayrıca japonların saç dökülmesi yaşamaya başlamaları japon kanalı izlerken gözüme çarptı, bayaa saçları kalitesiz seyrekleşen japonlar gördüm rasgele sokak çekimlerinde ve japonya tam anlamıyla bir abur cubur cenneti olmaya aday bir ülke. Kekler, börekler, kızartmalar, tatlılar tamam çok lezzetli ama malesef boş kalori. Ama gluten var diye tarhana yeme diyen diyetisyen de gördüm bu da hiç mantıklı değil.

Canan karatay beslenme uzmanı değil.
    Gluten diyeti yapacaklara play store da gluten scanner diye bir program var indirebilirsiniz aldığınız ürünlerin barkodunu taratmanız yeterli içinde var mı yok mu gösteriyor. Ayrıca şunu ekleyeyim bizim oralarda özellikle buğday ürünleri ve et çok tüketilir. Babam çok gür saçlı bende saç dökülmesi var. Saç dökülmesinin ana sebebi herkeste farklı olabilir dediğiniz gibi belki bunun sebebi glutendir. Belki de d vitamini eksikliği ya da etçil beslenmek bilemeyiz. Kendinde bu olduğunu düşünen kişiler tabiki deneyebilir bize de yol göstermiş olur. Ben sağlık, ekonomik ve sosyal açıdan olumsuzluğuna değindim. Bilmeyen arkadaşlar olabilir. Risklerden bahsettim hiç gelişmeyedebilir.

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon