7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Bir kaç soru?

Yeni Üye

Bir kaç soru?

Arkadaşlar saç dökülmesi hakkında bu siteyi bir kaç yıldır aralıklı olarak okurum bu okumalar sonucunda saç dökülmesiyle ilgili pek çok sorunu çözemediğimi farkettim . Ben sağlık alanından farklı bir alanda olduğum için yetkin birşekilde araştıramıyorum bunları. Bu yüzden bir kaç soruyu buradan paylaşmak istiyorum size..

İlk sorum şu ..

Sizce saç dökülmesi bir hastalık mıdır ? Eğer hastalık değilse neden tedaviden bahsediyoruz ?

Merak ettiğim bir başka soruda şu . genetik dökülmesi olup da yani saç köklerinin dht ye duyarlılığı olup da (fazla duyarlılıktan bahsediyorum) saçı dökülmeyen hiçbir örnek yok mudur ? (bilimsel bir araştırma bulan var mı diye sorsam daha doğru olur.)

Ya da bir başka bakış açısıyla düşünürsek vücuttaki bir takım mineral, vitamin, hormon eksikliklerine bağlı dökülmelerin genetik dökülmeyi taklit ettiği durumlar olabiliyor mu ? saç minyatürleşmesi ve hatların geri çekilmesi gibi ?

Eskiye oranla saç dökülmesi şuan daha da mı artmış durumda ?

Bir de saç dökülmesi problemlerinin ticaret sektörünün devam etmesi için kasıtlı olarak çözülmediğine inanıyorum..

SaçımınDoktoru Üyesi bahtsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sizce saç dökülmesi bir hastalık mıdır ?
    Bence bir hastalık değil şanssızlıktır. Ailemizden bize kalan kötü bir miras.

Yıl olmuş neredeyse 2021 bu devirde yeterli mineral, vitamin alamamak imkansıza yakın. Buna bağlı dökülme özellikle erkeklerde hiç rastlamadım. Kadınlarda bazen istisna olabiliyor ama o da devede kulak kalır. Bu örneği her zaman söylüyorum çocukluğundan itibaren düzenli beslenemeyen milyonlarca insan var ve birçoğunun saçları fırça gibi. Beslenme-Saç dökülme ilişkisine katılmıyorum.

Eskiye oranla saç dökülmesi şuan daha da mı artmış durumda

O konuda bilgim yok ama şunu söyleyebilirim eskiye kıyasla şimdi daha erken yaşlarda saç dökülmesi başlıyor gibi. Örneğin eskiden daha çok 30'lu yaşlarda dökülürken şimdi daha 20'sine bile gelmeden dökülmeler görülüyor gibi gibi.

Bir de saç dökülmesi problemlerinin ticaret sektörünün devam etmesi için kasıtlı olarak çözülmediğine inanıyorum.
    Bu her zaman konuşuluyor ben buna inanmıyorum. Benim bir şirketim var ve saç dökülmesinin çözümünü buldum. Diğer firmalardan banane? Bir adama bir ürünü bir defa satarsın işe yaramazsa bir daha almaz.

örn:
    Xpecia sprey olsun fiyatı 150 TL.
    Bu ürünü aldım işe yaramadı ben neden bir defa daha alayım?
    Firmanın elde edebileceği bir müşteriye 1 satış. Kazanılan para 150 TL.

Adam farklı bir firma daha denemek istesin yine işe yaramasın adam 3. defa farklı bir ürün alır mı? Ben olsam almam. Günümüzde internet var insanlar deneyimlerini paylaşıyor.

Paramount diye bir firma saç dökülmesini gerçekten durduran bir tedavi bulsun fiyatı da 7000 TL olsun. Sizce kimse bu fiyata çok deyip 150 TL'lik spreyi ıvırı zıvırı kullanmaya devam eder mi? Ben etmem.

O halde bu firma çözümünü bulup olağanüstü paralar kazanabilecekken neden sesini çıkarmayıp beklesin?
    Diğer firmaların ekmeğine mani olmayayım deyip çözümü saklayacak mı?

dostum bence beslenme konusunda yanlış düşünüyosun kendimden örnek vereyim ben 17yken 86 kiloydum yağ oranım %25 belki daha fazlaydı baya kiloluydum çok taktım ve ölüm diyetine girdim sadece sabah çay içiyodum başka hiçbirşey yok beni pskilojik olarak çok etkiledi saçlarımı mahvetti daha sakalım yokken şakaklarım açıldı he zaten açılacaktı diyebilirsin ama süreci hızlandırdı beslenme şekli dökülmeyi kesmez ama dökülmeyi azaltmada faydalı olur.
    Şimdilik:
    Yeşil Çay - Azelaik Asit - Zix Karışımı(Hergün[Şuanlık kokudan dolayı yapmıyorum])
    Masaj(Hergün)
    (Karanfil Suyu)(Her Banyodan Sonra)
    (Ketoral Şampuan)(Haftada 2)
    (Ketoral Krem)(Hergün)

SaçımınDoktoru Üyesi bahtsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "beslenme şekli dökülmeyi kesmez ama dökülmeyi azaltmada faydalı olur." Dökülmeyi kesmedikten sonra azaltmanın hiçbir manası yok. Artık bu beslenme, masaj, organik sabun, sarımsak şampuan zırvalarını aşmış olmamız gerekiyor. 4 yıldır saçlarım dökülüyor her yolu denedim. Beslenmeymiş spormuş ıvır zıvırmış h i k a y e. Hayatımda beslenme düzenini değiştiripte saçında olumlu bir değişiklik gören görmedim. Nitekim son 1 yıldır şekeri sıfıra düşürdüm sebze, arada bir meyve dışında vücuduma dışarıdan şeker sokmuyorum.

Protein aynı zamanda lifli besinler ve özellikle sebze tüketimine çok önem gösteriyorum. Sağlıklı yağlar (örn: zeytinyağı) tüketmeye özen gösteriyorum. Kilom gayet kabul edilebilir seviyelerde, vücudum eskiye göre daha az yağlanıyor, cildim daha temiz ve pürüssüz.

Gelelim saçlara: Dökülme hala devam ediyor ve hiçbir değişiklikte yok. Beslenme h i k a y e. Birden besini kesip vücudunu şoka uğratırsan vücut mutlaka bir tepki verecektir duruma. Yıllar boyunca günlük 2000 kalori alıp birden günlük 200 300 kaloriye düşmek başka, yıllar boyunca günde 400 500 kalori almak başka.

Yeni Üye
    ben bu sitede b12 vitamininin çok konuşulduğunu görmedim mesela ? . örneğin adam diyorki doktora gittim herşey normal çıktı bu yüzden anti androjen vs başlamaya kararverdim .. ama günümüzde b12 için çok fazla bilgi kirliliği olduğu söyleniyor b12 nin 200-300 referans değeri arasında çıkınca doktor size ilaç vermiyo. ama dünyada bu vitamine karşı genel yargı değişiyo şuan b12 vitamininin aslında 500 referans değerinden aşağısında olmaması gerektiği söyleniyor . insanların genelinde paket gıdalardan mıdır nedir b12 emilimi bağırsakta iyi değil . artırıcak herşeyi yediğiniz halde b12 si en fazla 200 lerde çıkabiliyor. ben kendimde gözledim bunu b12 iğnesi yaptırmıştım bir ara ( çok düzensiz bir şekilde ve hepsini de yaptırmamıştım) saçlarımda kayda değer bir iyileşme görmüştüm. şu günlerde yeniden test yaptırdım b12 im 238 çıktı doktor bana iğne vermedi ısrarla istediğim halde 200 le 800 referans aralığı olan bir vitaminim 238 çıkıyo ve müdahele etmiyor. folik asitimde 3 çıktı minimum 4 olması gerekiyormuş ve bana doktorum şunu diyo folik asitin çok az düşük ?? 4-30 aralığında referans değeri olan bir vitaminin 3 değerinde çıkması çok düşük olduğunu gösteriyor.

bütün bunlar agresif dökülmesi olan kişileri çokta tatmin edici sonuçlara yöneltmez belki ama şunu söylemek istiyorum modern tıbbın bize söylediği bir çok şey değişebiliyor ve bunu görüyoruz..

Stres saç dökülmesini en çok hızlandıran faktör bana göre,sen stresin dibini yaşamışsın ve arkadaşın dediği gibi beslenmenin bu işte etkisi bence o kadar düşük ki şekeri vs. hayatından çıkarmana değmez.Sakalım yokken şakaklarım açıldı demişsin,arkadaşımın 15 yaşında ne sakalı ne bıyığı ne de vücut kılı yokken norwood 3 seviyesindeydi,kısacası genetik faktörler saçlarının durumunu %80 olarak belirler bana göre.Evet sen saç dökülmesini azaltabilirsin proteinli ve sağlıklı beslenerek ama saçların yinede gider 1 yılda gidecek saç 2 yılda gider öyle inanılmaz sonuçlar olmaz beslenme ile.
    Ben vücut geliştirme ile uğraşıyorum ve beslenmem çok temiz yağ oranım %9-10 civarı sene boyunca hep aynı yağ oranındayım bazen %8-7'lere bile iniyorum 76-77 kg biriyim saçlarım bence fazla protein almaktan daha sağlıklı görünüyor ama dökülmeyi gram etkilemiyor bunuda ekliyeyim.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Birden zayıflamak saç dökebiliyor cevremdede gordum.Genetik dökülmemiz varsa duzenli hayat yasamaya ozen gostercez.Kiminin genetik dokulmesi yok adam 3paket sigara kovayla alkol içiyor bişi olmuyor ama bizde genetik dokulme var beslenme sters uyku vs.. dikakt edicez.Yoksa atıom 10 senede kel kalıcaksak 5 senede kalırız.Vitaminler şu bu zaten saç ilacı kullanıcak kişi tahlilleri yaptırmaya mecbur.Eksik değer varsa onu tamamlamadan ilaçlarda bir işe yaramaz bunu hep soluyoruz.