Sayfa 1/5 123 ... SonSon
49 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Doğal saç koruma seçenekleri

SaçımınDoktoru Üyesi m4a1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Izmır

Doğal saç koruma seçenekleri

Merhaba arkadaşlar, Umarım iyisinizdir. Bugün sizlere doğal tedavilerden bahsetmek istiyorum. Uzun süredir forumun takipçisiyim. Buradaki tedavilerin Bir çoğunu uzun süre denedim, bir çoğunu da denemedim. Öncelikle sabır isteyen tedaviler olduğunu söylememde fayda var. Saçlarınızı korumanıza yardımcı olacağını düşünüyorum.

1-Yakı Otu
    DHT oluşumunu engellediği hakkında bir çok yazı var. Prostar hastaları vs. kullanmakta. Uzun süre denedim. Günlük losyonunu yapıp 1 ay kadar kullandım. Etkisi ya çok azdı ya da ben hissetmedim. Yakı Otu çayını yapmaya başladım, sabah uyandığımda kafamın arkasında oluşan halsizlik ve hissizliğin kaybolduğunu gözlemledim. Sabah 1, Akşam 1 çay şeklinde kullandım.

2-Isırgan Otu
    Organik asitler, histamin maddesi, asetilkolin maddesi ve vitamini içermektedir. Dht baskılar.

3-Yeşil Çayı
    Gerek Antioksidanları gerek içerdiği yağ asitleriyle yeşil çay olmazsa olmaz. Kan dolaşımını hızlandırmakta, vücudu alkali tutmakta ve kansere-yaşlanmaya karşı tam bir düşman.

4-Nane Çayı
    Yakı+Isırgan+Nane çayı şeklinde kullandım. Kan dolaşımını hızlandırdığı düşünülüyor. Androjen baskılar.

5-Saw Palmetto
    DHT oluşumunu engellediği hakkında bir çok yazı var. Prostar hastaları vs. kullanmakta. Denemedim fakat denemek istiyorum.

6-Biyotin / K Vitamini
    Gerek günlük yediklerinizden, gerek dışarıdan takviye hap olarak alabilirsiniz. Saçların kalınlaşması ve yeni tüy çıkmasını sağlar. Denedim ve büyük etki gördüm.

7-Sarımsak Losyon
    Kan dolaşımını hızlandırı etki yaptığını duymuştum. Özellikle sakal çıkmayan ve seyrek tüylü bölgelere hışımla sürterek uygulanıyormuş. Saçımın ulaşamadığım bölgelerine şiddetle süremeyeceğim için kendimce bir losyon yaptım. Haftada 1 kullanıyorum ve güzel etki görüyorum.
    ***Tüm sorumluluklar size aittir
    -Soyulmuş 4 diş Sarımsak
    -Elseve Arginine 100ml
    Sarımsağı elseve ile küçük bir blendera ekleyip karıştırıyorum. 1ml olmak üzere haftada 1 bölgesel olarak kullanıyorum. Saçımda 3 dakika duruyor ve ardından saçımı yıkıyorum. Fazla kötü koku yapmıyor. Arginine kötü kokusunu baskılıyor. Etkili olduğunu test etmek istiyorsanız sakallarınıza bu losyondan sürüp gözlemleyebilirsiniz. Hafif yanma yapabilir.

8-Çörek otu yağı
    Dht yi basıkladığına dair yazılar var. Saça masaj ile uygulanıyor. Denemedim.

9-Karbonatla Durulama
    Karbonat alkali bir madde olması sayesinde kafa derisinin pH seviyesini dengeler, saçtaki aşırı yağlanmayı ve kötü kokuyu önler. Karbonatı saç derisi temizliğinde kullanmak için 1 tatlı kaşığı karbonatla 3 tatlı kaşığı suyu karıştırıp hamur haline getirin. Saçınızı suyla hafifçe ıslatıp bu karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize sürüp 5 dk bekletin. Daha sonra suyla durulayın. Bu yöntemi ayda 1-2 kez tekrarlayın. Ayrıca vücudu alkali tutmak adına içme suyunuza da katabilirsiniz.

10-Omega3
    Saç telinin %2-4 ü yağ asitlerinden oluşmuştur. Yani alında saç telinin yapı taşlarından biridir. İlerleyen yaş ile birlikte saçlı deri dolaşımı zayıflamaktadır. Omega 3 ün saçlı derinin kan dolaşımının düzenlenmesinde önemli bir yeri vardır.

11-Alkali Beslenme
    Alkali beslenmenin vücuttaki asit dengesini sağladığı düşünülmektedir. Kanser ve yaşlanmaya karşı bir beslenme şeklidir. Ne yazıkki uygulaması en zor madde budur. En etkili olduğunu düşündüğüm ama bir türlü uygulayamadığım madde de budur. Görsellerden Alkali besinler listesine ulaşabilirsiniz.

12-Dermastamp
    Saç derinize iğne batırarak kan dolaşımını hızlandırmış olursunuz.
    Dermaroller saç derinize dik bir açıyla girmez, bunun sonucunda saç derinize zarar vermiş olursunuz. Dermarollerın cilt için kullanıma uygun olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı dermastamp tavsiye ederim.
    Yeni saç kökleri oluşumunda çok etkili. Kullanmadım kullanmak istiyorum.

13-D Vitamini/ Sağlıklı güneşlenme
    Takviye D vitaminlerinin işe yaradığını düşünmüyorum. Sağlıklı güneşlenmenizi tavsiye ediyorum.

14- Kabak çekirdeği
    İçerisinde Cucurbitin ve yararlı vitaminler bulunuyor.
    Cucurbitin’in saç dökülmesini yavaşlattığı ve dökülen bölgelerde saç çıkmasına yardımcı olduğu belirtiliyor.
    Günde 1 avuç yenmesi tavsiye edilmektedir. Ne yazıkki 3 günden uzun süre kullanamadım.

15- Bepanten - Evigen - Bemix - Hint yağı
    Bep-Ev-Bem Ampülleri karıştırıp saç derinize masaj yoluyla uygulanması gerek. Saçınızda en az 1.5 saat beklemeli. Saç kökünün ihtiyacı olan vitamin vs. giderecektir. Kullanımından 2 saat sonra saç derinizi karbonalı su ile yıkamanızı tavsiye ederim. İlk kullanımda saçınızda koku yapabilir.

16- Kafein
    Gerek şampuan, gerek Kahve. Saç diplerindeki kan dolaşımını arttırır. Cilt problemlerini azlatır ve cilt için uyarıcıdır. Şampuana kahve atma yolu ile yada kafanıza kahve sürme yolu ile DENEMEYİN. Günlük kullanımlık kahve sadece içilmek içindir. Saç derinize uyguladığınız takdirde çok sıkıntılı durumlarla karşılaşabilirsiniz

Eklemeyi unuttuğum veya yazmadığım tedavi varsa affola. Yorumlarda düzeltmenizi bekliyorum. Etkisini yanlış yadıklarım olursa da affola. Hepinize başarılar diliyorum...
    •2.5mg biyotin ayın 4 günü
    •Günde 5ml allerset damlalı miracle losyon (yarım paket diane)
    •Dermaroller ayda 1 (1mm iğne)
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, sadece kendi düşüncelerimi belirtmekle birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

SaçımınDoktoru Üyesi
    D vitamini takviyeleri günesteki d vitamininden daha fazla ise yarar yanlis bilgilendirme yapılmamalı. Hava kirliliği vs.. güneşten gelen isinlar zararli ve etkisiz konuma gecmis durumda. En iyi secenek fisfis veya ampul d vitamini kullanmak

SaçımınDoktoru Üyesi kabuto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İki sorum var
    Deri pH'ı asittir siz gidip baz sürerseniz asit tabakası kaybolacak saç derisi enfeksiyonlara açık olacaktır, yanlış mı biliyorum
    2- Kafa derisine sürülen şeyler bildiğim kadarıyla uyarıcı etkenler değil tek başlarına. Mesela diyelim ki X vitamini saç için faydalı, faydalı olmasının nedeni X vitamininin belli hormon-enzim sentezinde rol alması değil mi ? aynı mantıkla cildimize c vitamini sürdüğümüzde de grip olmayı engelliyoruz ?

SaçımınDoktoru Üyesi
    Abi eski insanlar hep sabunla yıkarmis sabunda baz ama saçları sağlam eski insanların peki bu durum nasıl oluyor

Yer
    Izmır
    Hocam karbonat baz değil alkali. Asite karşı baz, baza karşı asit. Ayrıca cilde hasar verecek kadae kuvvetli bir etkiside yok. Yağ asitlerini nötralleştirmede kullanmak amaç. Saç derisi çok hızlı sebum salgıladığı için sabun vs. de aşırıya kaçılmadığı sürece tolare oluyor. Sonuçta kuvvetli baz olsa suya katıp içmezdik. Hocam d Vitamini konusunda Canan Karataya güveniyorum. Kendisi piyasadaki d vitamini takviyelerinin sahte olduğunu savunuyor. Tabi bu durumda kişi kendi araştırma yapmalı haklısınız. Bir çok kaynaktan bir çok bilgi mevcut.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, sadece kendi düşüncelerimi belirtmekle birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Alıntı Mustaf02 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi eski insanlar hep sabunla yıkarmis sabunda baz ama saçları sağlam eski insanların peki bu durum nasıl oluyor
    Beslenme asıl faktör bence

Yine de burada benden bilgili yüzlerce insan var umarım bu soruya daha net bir yorum gelir lakin ben de meraklıyım sabunun şampuana karşı bir üstünlüğü olup olmadığını

Alıntı m4a1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam karbonat baz değil alkali. Asite karşı baz, baza karşı asit. Ayrıca cilde hasar verecek kadae kuvvetli bir etkiside yok. Yağ asitlerini nötralleştirmede kullanmak amaç. Saç derisi çok hızlı sebum salgıladığı için sabun vs. de aşırıya kaçılmadığı sürece tolare oluyor. Sonuçta kuvvetli baz olsa suya katıp içmezdik. Hocam d Vitamini konusunda Canan Karataya güveniyorum. Kendisi piyasadaki d vitamini takviyelerinin sahte olduğunu savunuyor. Tabi bu durumda kişi kendi araştırma yapmalı haklısınız. Bir çok kaynaktan bir çok bilgi mevcut.
    Yanlışınız var alkali ile baz birebir aynı şey. Saç derisinin pH derecesi nötr bile değil asit halde. Siz sabun ve karbonatla bu pH'ı aşırı derecede oynatıyorsunuz asit tabakası kalmıyor saç derisinin ayrıca tolere falan da edemiyor, siz öyle sanıyorsunuz. Deri asit vücut içi baz ortamda çalışır.

Yer
    Izmır
    Hocam okumadımız galiba
    Karbonatlı suyun baz olduğu hakkına bir şey yazmadım. Alkali ile baz aynı şey değil hocam. Lise kimyası bile aynı şey olmadığını söylüyor ) Alkali olduğunu söyledim sadece. Karbonat zayıf bir alkalidir. kafamıza aliminyum sürmüyoruz ya. Saç derinizde ciddi bir PH değişimine sebep olmaz. Sabun kullanımı hakkına bir şey bilemeyeceğim. Zaten bir şey de söylemedim. Erkek tipi dökülme deride yağlanmalara sebep oluyor. Asıl amaç ph oyunu değil yağlanmayı azaltmak hocam.
    Yağların ph ı nötre yakındır ve deri yağlı iken çok asidik değildir. Asıl amaç yağın içinde bulunan yağ asidi monomerini parçalamak. Bunun sonucunda polimer yapıyı da dağıtmış oluyoruz. Yani bahsettiğiniz şeyler alakasız. Lütfen bu sefer yazımı okuyun. Saygılar...

Sebum is an oily secretion produced by sebacious glands, tiny ducts adjacent to hair follicles. Sebum is secreted into the follicle, from which it spreads over the hair and skin. The main role of sebum is to waterproof the skin and hair. Both excess and lack of sebum are undesirable. Excess sebum is associated with oily skin and acne. It is particularly common in adolescents as the increased levels of sex hormones stimulate sebum production. Lack of sebum, which is common in middle and older age, leads to skin dryness and accelerates wrinkle formation.

Sweat is a salty, watery solution produced by sweat glands, numerous microscopic channels opening onto the skin surface. As sebum and sweat mix up on the skin surface, they form a protective layer often referred to as the acid mantle . Acid mantle has a particular level of acidity characterized by pH from about 4 to 5.5. A pH of 7 is considered neutral, above 7 is alkaline, and below is acidic. The pH of acid in the human stomach, for example, is usually from 1 to 2, which is highly acidic. The skin, on the other hand, is mildly acidic. In addition to helping protect skin from "the elements" (such as wind or pollutants), acid mantle also inhibits the growth of harmful bacteria and fungi. If acid mantle is disrupted or loses its acidity, the skin becomes more prone to damage and infection. The loss of acid mantle is one of the side-effects of washing the skin with soaps or detergents of moderate or high strength.

Umarım sorunuzun cevabı buradadır. Alkali alkaline'dan gelir bazla bire bir aynı şey.

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler