Sayfa 1/3 123 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Masturbasyon, ve Saç Dökülmesi İlişkisi

Masturbasyon, ve Saç Dökülmesi İlişkisi

Herkes bu konu hakkında bildiklerini yazabilir mi? Bilgilerimizi paylaşalım.

Bir kaç yerde okudum masturbasyon saç dökmez vb. şeyler yazılmış. Benim şahsi fikrim saç dökülmesini arttırıyor ve genetik saç dökülmesi varsa hızlandırıyor.
    Bu konu hakkında yabancı internet sitelerinden araştırma yaptım.
    Boşalma sonrasında DHT hormonu artıyormuş, DHT'nin zaten saça zarar verdiğini biliyoruz.
    Şimdi diyeceksiniz ki ben masturbasyon yapıyorum ama benim saçım dökülmedi.
    Bu genetik bir olay olduğunu düşünüyorum senin DHT seviyelerin zaten çok düşük ise , masturbasyon yaptıktan sonra DHT'n biraz artsa bile bu saça zarar verecek kadar olmaz.

Boşalmadan veya masturbasyondan sonra neler olup bittiğini gösteren araştırmalar:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/135817
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11835982

SaçımınDoktoru Üyesi Yalova22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul/Yalova
    Bu konuya bir üye çok güzel açıklık getirmişti. Yani masturbasyon dökmüyor. Anlık dalgalanma oluyor, masturbasyon yapıldığında kısa bir süre.

Yalova22,
    Maalesef senle aynı görüşte değilim yukarda gösterdiğim bilimsel çalışmalarda bunu doğruluyor
    Haftada 4-5 ve daha fazlası olursa DHT yüksek seviyelere çıkacağını düşünüyorum

SaçımınDoktoru Üyesi
    Ben dini açıdan istimna olarak adlandırılmış olan bu eyleme karşı tövbe ettim ve yaklaşık 5-6 aydır tamamen bıraktım. Evlenene kadar inşAllah bir daha yapmamaya çalışacağım.

Saçlarımda olumlu etkisini gördüm. Buna kel bırakacak unsur yada bırakırsak saçları kurtaracak bir yöntem diyeneyiz ama bu konuda ki tecrübelerimin sonucu olarak masturbasyonu bırakmanın uzun vadede faydalı olduğunu söyleyebilirim.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Hormonal inbalance oluşturan her türlü eylemde vücut süreç boyunca negatif etkileniyor bu çok şaşılıcak bişey değil tartışmayıp bi data olarak kenara yazmalıyız bence. Vücudun düzenli kendine stres yarattığı dönemsel inbalance süreçleri var zaten. Bizim yapmamız gereken bu süreçleri minimize etmek. Beslenmede aynı etkileri gösteriyor mesela insülin metabolizmasını zorluyor doğal ama negatif bi etki kısa sürelide olsa. Açlık tokluk hormonları leptin metabolizmasıda yine aynı şekilde. Beslenme olayınıda minimize etmeliyiz bana göre bu sadece saçla alakalı değil vücudu iyi kullanmakla ilgili. Zamanım olunca intermittent fasting hakkında bişeyler yazma planım var. Bu konuyla ilgili değil gibi ama aslında hepsi birbiriyle ilgili. Aynı tedavilerle bambaşka sonuçlar alınmasında sadece genetik faktörler etkili değil yaşam şeklide çok etkili. Bu kadar koordinasyon içinde çalışan bi makine için çok dar düşünüyoruz bence. Vücut postürünün bile bu işte çok etkili olduğunu söylesem mesela çoğu kişiye saçma gelirdi. Oysaki yüksek derecelerdeki kifotik ve lordotik omurga dezonformasyonları kan dolaşımını oldukça olumsuz şekilde etkiliyor. Doğal sonucu olarakta kafa derisinin kan akışınıda (özelikle kifoz). Masajı neden yaptığımızı ve pozitif etkilerini düşünün.. Yani masa başı bi işte çalışan forward head postürüne sahip başı önde omuzları internal rotasyonda olan bir bireyin kas gelişim şekli kan dolaşımını olumsuz yönde etkiliyceğinden dik duran düzgün postürlü birine göre tedavilerdende genel sağlık konusundada daha az verim alıcaktır. Yani bütünden uzaklaşmadan bu tarz spesifik araştırmalara mesafeli yaklaşmamalıyız. Her araştırma değerli yapbozun başka bi parçası sadece..

Niye bu kadar uzadı bu konu anlamadım.
    Eğer genetik eğllimin varsa o saçlar mastürbasyon yapsan da yapmasan da dökülecek
    Eğer genetik eğilimin yoksa istersne her gün mastürbasyon yap saçın dökülmez
    Bu kadar basit.

SaçımınDoktoru Üyesi joker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı izmitli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hormonal inbalance oluşturan her türlü eylemde vücut süreç boyunca negatif etkileniyor bu çok şaşılıcak bişey değil tartışmayıp bi data olarak kenara yazmalıyız bence. Vücudun düzenli kendine stres yarattığı dönemsel inbalance süreçleri var zaten. Bizim yapmamız gereken bu süreçleri minimize etmek. Beslenmede aynı etkileri gösteriyor mesela insülin metabolizmasını zorluyor doğal ama negatif bi etki kısa sürelide olsa. Açlık tokluk hormonları leptin metabolizmasıda yine aynı şekilde. Beslenme olayınıda minimize etmeliyiz bana göre bu sadece saçla alakalı değil vücudu iyi kullanmakla ilgili. Zamanım olunca intermittent fasting hakkında bişeyler yazma planım var. Bu konuyla ilgili değil gibi ama aslında hepsi birbiriyle ilgili. Aynı tedavilerle bambaşka sonuçlar alınmasında sadece genetik faktörler etkili değil yaşam şeklide çok etkili. Bu kadar koordinasyon içinde çalışan bi makine için çok dar düşünüyoruz bence. Vücut postürünün bile bu işte çok etkili olduğunu söylesem mesela çoğu kişiye saçma gelirdi. Oysaki yüksek derecelerdeki kifotik ve lordotik omurga dezonformasyonları kan dolaşımını oldukça olumsuz şekilde etkiliyor. Doğal sonucu olarakta kafa derisinin kan akışınıda (özelikle kifoz). Masajı neden yaptığımızı ve pozitif etkilerini düşünün.. Yani masa başı bi işte çalışan forward head postürüne sahip başı önde omuzları internal rotasyonda olan bir bireyin kas gelişim şekli kan dolaşımını olumsuz yönde etkiliyceğinden dik duran düzgün postürlü birine göre tedavilerdende genel sağlık konusundada daha az verim alıcaktır. Yani bütünden uzaklaşmadan bu tarz spesifik araştırmalara mesafeli yaklaşmamalıyız. Her araştırma değerli yapbozun başka bi parçası sadece..
    Skolyozu etkileyen genlerin kalsifikasyonla ve saç dökülmesiyle ilgili olduğunu okumuştum sanırım ama detaylı araştırmadım postür ve saç dökülmesi hakkında açıklayıcı bir yazı yazabilirsiniz.
    Cellagance,setipiprant,dermaroller,yeşilçay,d3

Eksiksiz tıbbi bilgileri ve tavsiyeleri her zaman reçete yazan hekiminizden
    veya diğer sağlık mesleği mensubu danışmanlarından almanız gerekmektedir.

SaçımınDoktoru Üyesi
    @muteki Lütfen yanlış anlama ama eğer gerçekten bu şekilde düşünüyorsan uzatmamamız kısa kesmemiz gerektiğini neden en yakındaki kısa kesme master degree bir dermatolağa gidip bunun ne kadar genetik ve psikolojik olduğunu duyup onlarada mümessillerin dayattığı minoxil ve finasterid tedavisine başlamak yerine bu forumdasın? Sanki merak ettiğim için değilde saldırmışım gibi oldu farkındayım ama gerçekten ironinin vücud bulmuş halisin dostum adeta lütfen kusuruma bakma

SaçımınDoktoru Üyesi
    @joker Tabiki zaman buldukça yazmaya çalışıcam saç dökülmesini tekil bi sorun olduğunu düşünmüyorum. Genlerinde orda umutsuzca kaderini bekliyen cansız domino taşları olmadığını biliyoruz. Mutasyon her saniye sürüyor. Sadece güneşe çıkarak 40.000 geni etkiliyebildiğimiz bilinirken bu kadere boyun eğme yaklaşımı bana mantıksız geliyor. Sadece bu mutasyonu pozitif adaptasyona çevirmeliyiz atalarımızın da yaptığı gibi. Zor bişey yok biraz umutlu olalım..

SaçımınDoktoru Üyesi joker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı izmitli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @joker Tabiki zaman buldukça yazmaya çalışıcam saç dökülmesini tekil bi sorun olduğunu düşünmüyorum. Genlerinde orda umutsuzca kaderini bekliyen cansız domino taşları olmadığını biliyoruz. Mutasyon her saniye sürüyor. Sadece güneşe çıkarak 40.000 geni etkiliyebildiğimiz bilinirken bu kadere boyun eğme yaklaşımı bana mantıksız geliyor. Sadece bu mutasyonu pozitif adaptasyona çevirmeliyiz atalarımızın da yaptığı gibi. Zor bişey yok biraz umutlu olalım..
    Dediklerinize katılıyorum umut her zaman vardır
    Cellagance,setipiprant,dermaroller,yeşilçay,d3

Eksiksiz tıbbi bilgileri ve tavsiyeleri her zaman reçete yazan hekiminizden
    veya diğer sağlık mesleği mensubu danışmanlarından almanız gerekmektedir.

Sayfa 1/3 123 SonSon