3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Saç dökülmesi savaşım (Bugra)

Yeni Üye

Saç dökülmesi savaşım (Bugra)

Not: Konuyu 'Hikayeni Anlat' bölümüne açmam gerektiğini biliyorum fakat o başlık altında hata veriyor. Aslında bu girdiyi bir hafta önce yapmak istiyordum fakat yeni farkettim durumu Moderatör arkadaşlar ilgili başlığa taşıyabilirlerse sevinirim.

Herkese Selamlar,

30 yaşındayım, bir ay içinde 31 yaşıma gireceğim. Uzun yıllardır ufak ufak devam eden saç dökülmem, son 2 yıldır biraz hızlandı, son 1 yılda ise çok ilerledi. Bu dönem zarfında dönem dönem minoxil kullandım. Fakat disiplinsiz kullanmam sebebiyle pek fayda göremedim. Açıkcası faydasının bile pek düzenli takibini yapmadım.

Bu gidişe dur demeye karar verip, yaklaşık 2 hafta kadar önce, Miracle losyon ve Minoxil+Dutasterid kullanarak savaşa başladım. 2 haftalık bir sürenin henüz erken olduğunun farkındayım. Fakat saç dökülmem devam ediyor.

Bugün, hastenede bir dermatoloğa muayene oldum. Kendisi saç dökülmemin ilerlediğini (tip 4 dedi yanlış anlamadıysam) belirtti. (Ben de farkındayım zaten ilerdiğinin ) Bir şey kullanıp kullanmadığımı sorduğunda, düzensiz de olsa minoxil kullanıdğımı belirttim. Proscar(Finasterid) kullanabileceğimi, bunun orta uzun vadede etkili olacağını, yan etkisinden de bahsederek anlattı. Kendisinin bir arkadaşının 5 yıl boyunca bir sıkıntı yaşamadan kullandığını ve saçlarının oldukça iyi durumda olduğu örneğini verdi. Eğer denemek istersem (ki zaten ben de finasterid kullanmaya başlamayı düşündüğüm için doktora gitmiştim ) 2 ye bölerek bile kullanabileceğimi, Amerika'da 2.5 mg'ın da tedavi için verildiğini söyledi. Ben fazla olmaz mı diye sorduğumda ise 4'e bölerek de kullanabilirsin dedi. Bugün itibariyle 1/4 Proscar'ı da eklemiş oldum tedavime. Bu arada tahlil falan yaptırmam gerekir mi emin olmak için diye sordum, yan etki görürsem, düşük ihtimal ve bırakıldığında bir süre sonra düzeldiğini, bir şeyle karşılaşırsam bırakmam tavsiyesinde bulundu. Dermaroller ile ilgili ise, kullanılabileceğini, saç derisinin kan dolaşımına katkısı olacağını öğrendim. Minoxil'i ise ilk dönemde kullanmamın faydalı olacağı, bir süre sonra hafta 2-3'e indirebileceğimi belirtti. (Miracle losyon ile ilgili bir şeyden bahsetmedim )

Son durumda 2 haftadır uyguladığım tedavimi şu şekilde özetleyebilirim:
    Miracle Losyon (Sabah, Akşam) (Neutrogena siyah nokta toniği ile hazırlıyorum, diğer ilaçlar 1'er kutu şeklinde)
    Minoxil + Dutasterid (Akşam) (Sabahları biraz aksatıyorum)
    Dermaroller (4 günde bir)
    1/4 Proscar (Bugün başladım)
    Ketoral şampuan (Haftada 2 kez)
    Sebamed AntiHairloss şampuan

Aşağıya bir kaç hafta önce tedaviye başlamadan önce çektiğim bir kaç fotoğrafımı ekliyorum. Biraz acele ve kötü çekmişim farkındayım ama hiç yoktan sizlere ve bana bir referans noktası verecektir, ilerleyişi (olursa inşallah ) takip edebilmek adına.

Proscar (Finasterid) kullanımıyla ilgili ise şunları söylemek istiyorum, bu forumda, başka mecralarda çok zor durumda kalmadıkça kullanılmaması gerektiğiyle ilgili uyarılar yapıldığının farkındayım. Ama son çıkışa yaklaştığımı düşündüğüm için bunu da denemek istedim.

İlave olarak son 2 yıldır, (bazı dönemler biraz gevşek de olsa) spor yapmaya (ağırlık çalışması) çalışıyorum. Başladığım dönemde çok zayıf sayılabilecek bir adam iken, biraz biraz toparladığımı düşünüyorum. Sanırım 8-9 kg'a yakın kas kütlesi eklemişimdir. Sizce bu durumun (ağırlık çalışmalarının testosteron seviyesinin artışında biraz etkisi olduğunu biliyorum) son senelerdeki hızlı saç dökülmesine bir etkisi (tek sebep olamaz tabi ama az da olsa hızlandırıcı bir etkisi?) olmuş olabilir mi?

Bu bilgiler ışığında tedavim ile ilgili, ne kadar yol katedebileceğimle ilgili vs. değerli yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla.
    Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Sac2.jpg‎   Sac1.jpg‎  

SaçımınDoktoru Üyesi
    Hocam sana niye kimse yazmamis ya

Yeni Üye
    Alıntı SALVADOR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam sana niye kimse yazmamis ya
    Selam,
    Başka bir konu başlığı var aslında. Esas başlık bu. http://www.sacimindoktoru.com/showthread.php?t=4468
    Konu açmaya çalışırken hata vermişti o arada araya kaynayıp birden fazla açılmış konu. Moderatör arkadaşlardan birisi bu konuyu silebilir mi acaba?