Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Anti-androjen olmadan kökleri beslemek

Yeni Üye

Anti-androjen olmadan kökleri beslemek

Herkese merhaba, bu benim ilk mesajım, bu konuyu oğru yere mi açtım onu da bilmiyorum ama moderatörleri yönlendirir inşallah

Neyse konuya döneyim: Ben 26 yaşındayım ve ergenlikte özellikle sınav zamanlarında aşırı stres altındaydım, saçlarımla oynardım ve kıl kökleri iyice zayıflamıştı. Sonra bu alışkanlığım kayboldu ama saçlarımın önleri baya zayıfladı, "küstü", uzaması yavaşladı ve saç kalitesi düştü. Kafamın ön tarafındaki saçlarla oynardım ve ordaki kökler zayıfladı. Şu anda kafamın diğer yerlerindeki saçlar(tepe dahil) durumu gayet iyi ama orada bir seyrelme var ve sadece oranın saç kalitesi düşük. Yaş ilerledikçe genetik etkiyle birlikte testesteron(veya DHT) kelleşme yapıyor farkındayım ama benimki daha çok kıl köklerimi o dönemlerde zayıflatmamla ilgili ve bundan eminim.

Bildiğim kadarıyla anti-androjen kullanıldığında(kullanırsam yan etkisiz olduğu için lokal olarak kullanırım ve aklımdaki ilk seçenek miracle losyon) sürekli kullanmak gerekiyor çünkü vücut sürekli dht üretiyor, bunu da sürekli baskılamak gerekiyor. Bırakıldığında da saç yeniden dökülüyor. Ben böyle bir şey yerine öncelikle zarara uğradığını bildiğim kıl köklerini güçlendirmek istiyorum. Ordaki kökler ölmediler, baya bir zayıfladılar ve benim kondisyon kazandırmam gerekiyor.

Bunun için,

Deriye sürülen bir şey deri altına ve kıl köküne inmiyor diyorlar genelde. Bu %100 geçerli mi? Bu forumda birileri katı yağların deriye nüfuz edebildiğini söylemişti örneğin. Mesela vitaminleri katı bir yağı eritip saç derisine sürsem köke nüfuz eder mi? Bu tarz yöntemler arıyorum. Dışardan sürdüğüm şeylerin, vitaminlerin, besleyici içeriklerin kıl köküne nüfuz etmesini nasıl sağlarım? Denenmiş ve sonuç alınmış veya bilimsel arka planı olan bir yöntem biliyorsanız önerilerinizi bekliyorum.

Sevgiler

Konu takip bende bu dertten muzdaripim benimde sac önlerimi firça kullanmaktan yipratma durumum var şakaklarimda ya da diger bolgelerde sorun yok kalite kaybi yok bunun için minoxidilde kullanmak istemiyorum iki arada bi derede kaldim.
    Tedavi :
    05.04.2018 Proscar 5/1 (13.08.2018 tarihi itibari ile sonlandırıldı kullanmıyorum)
    01.04.2018 Konazol
    01.04.2018 Hp Biotin 10 Mg
    01.06.2018 D vitamini günlük (01.08.2018 tarihi itibari ile sonlandırıldı 15 günde bir devit kullanıyorum)
    01.06.2018 zinco (01.08.2018 tarihi itibari ile sonlandırıldı kullanmıyorum)

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    masaj yardımcı olacaktır düzgün kan akışı ve doku sağlığı bakımından imzamdaki videolara göz atınız. bunun dışında vitaminler direkt olarak saç büyüme faktörü görevi üstlenmez sadece belirli faktör ve enzimlerin üretimi ve çalışması sürecinde etkindirler. büyüme faktörleri kanın plazma kısmında mevcuttur içiniz rahatlayacaksa prp gibi tedavileri araştırabilirsiniz lakin ben gerekli görmüyorum.
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

SaçımınDoktoru Üyesi joker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıl köklerinin zayıflamasının sebebi dht,pgd2,sitokinler,wnt yolağının kapanması... Bir çok nedene bağlıdır bunlar daha önce çok tartışıldı zaten sorun vitamin eksikliği değil bozuk biyokimya yani,molekül ağırlığı 500ün altında olan kimyasal maddeler cilt tarafından emiliyor daha büyükleride lipozamal taşıyıcılar dmso vb. yardimcılarla emilebilir diye biliyorum ayrıca ne kullanırsanız kullanın(şuan ki etkenler için) ömür boyu kullanmak gerekli, ilerde kalıcı çözümün çıkacağını düşünüyorum ama şimdilik durum böyle vakit kaybetmeden tedavilerden birine başlayın ve deneyin duruma göre etken değiştirin doz ayarlaması vb. yapın mutlaka ise yarayan birşey bulacaksınız bence
    Cellagance,setipiprant,dermaroller,yeşilçay,d3

Eksiksiz tıbbi bilgileri ve tavsiyeleri her zaman reçete yazan hekiminizden
    veya diğer sağlık mesleği mensubu danışmanlarından almanız gerekmektedir.

Yeni Üye
    Alıntı kami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    masaj yardımcı olacaktır düzgün kan akışı ve doku sağlığı bakımından imzamdaki videolara göz atınız. bunun dışında vitaminler direkt olarak saç büyüme faktörü görevi üstlenmez sadece belirli faktör ve enzimlerin üretimi ve çalışması sürecinde etkindirler. büyüme faktörleri kanın plazma kısmında mevcuttur içiniz rahatlayacaksa prp gibi tedavileri araştırabilirsiniz lakin ben gerekli görmüyorum.

PRP'yi araştırmıştım ama onu düzgün yapan doktor sayısı çok azmış, genelde pahalı yerler buralar ve o para üstüne biraz daha koyup saç ektirilebilir. PRP ve masajları(kökleri kan yoluyla beslemeyi) araştırmıştım. Masaja ek bir şey soruyorum. O yüzden daha elimizi altındaki yöntemlerle ilgileniyorum.

Temel olarak sorduğum şey: Dışardan sürdüğümüz bir şeyle kıl köklerini doğrudan ya da dolaylı olarak nasıl besleriz? Örneğin bu yöntemlerden biri olabilecek sürülen doğal yağlar sadece görünen saçı geçici olarak mı besliyor yoksa kılın deri altındaki görünmeyen kısımlarına, kıl köklerine ve saç derisine de etki ediyor mu? Bu etkinlik katı yağlarda daha çok mu artıyor gerçekten? Bu gibi yöntemleri öğrenmek istiyorum.

Ben toz halde L-Arginine kullanıyorum. Su ile karıştırıp içiyorum.Kan akışını artırıp damarları genişletiyormuş. Saça iyi geldiği söyleniyor. 5 gün oldu kullanmaya başlayalı spordan sonra vücut yorgunluğu olmuyor. Faydası var gibi belki psikolojikte olabilir. Saça faydasını göreceğim zamanla. İyi sonuç alırsam foruma yazarım.

Yeni Üye
    Alıntı joker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kıl köklerinin zayıflamasının sebebi dht,pgd2,sitokinler,wnt yolağının kapanması... Bir çok nedene bağlıdır bunlar daha önce çok tartışıldı zaten sorun vitamin eksikliği değil bozuk biyokimya yani,molekül ağırlığı 500ün altında olan kimyasal maddeler cilt tarafından emiliyor daha büyükleride lipozamal taşıyıcılar dmso vb. yardimcılarla emilebilir diye biliyorum ayrıca ne kullanırsanız kullanın(şuan ki etkenler için) ömür boyu kullanmak gerekli, ilerde kalıcı çözümün çıkacağını düşünüyorum ama şimdilik durum böyle vakit kaybetmeden tedavilerden birine başlayın ve deneyin duruma göre etken değiştirin doz ayarlaması vb. yapın mutlaka ise yarayan birşey bulacaksınız bence
    Saydıklarınız değil kıl köklerinin zayıflamasının nedeni benim saçlarıma fiziksek baskı uygulamış olmam ve bu sebeple kökleri yormuş olmam. Yorduğum için kafa derisinin biyokimyasını bozmuş olabilirim ama... Ömür boyu bir şey kullanacaksam bile doğal bir çözüm uygulamak isterim çünkü kullanacağım ilaçlar(harici olsa bile) vücudumda kimyasal bir yük oluşturacak zamanla ve bunu istemiyorum. Onu son çare olarak düşünüyorum.

Dahili değil harici bir şeyler kullanmak istiyorum ve fiziksel baskı uygulanıp yorgun düşmüş saç kökleri doğal nasıl beslenir, nasıl kendine getirilir, pratik yöntemler nelerdir? Bunu tekrar soruyorum.

Örneğin araştırırken dmso maddesinin çok güçlü bir şekilde deri altına nüfuz ettiğini daha yeni öğrendim. İnsanlar dmso ile birlikte kullanmayı düşünüyorlar bazı ilaçları ki daha güçlü nüfuz edebilsin köklere. Sarımsağın ve soğanın içindeki bazı maddelerin de dmso benzeri bir etki yarattığını söyleyenler var. Bu ne kadar doğru mesela? Bu gibi doğal alternatifler hakkında, harici kullanılan şeylerin kıl köklerine nüfuz etmesini sağlayacak yöntemler hakkında hakkında bilgiye ihtiyacım var.

Mesela böyle bir bilgi dolaştığı için sarımsak suyuyla kıl köklerini besleyebilecek şeyleri karıştırıp birlikte kullanmayı düşünüyorum. Ama kullanmadan önce bilimsel bir veriye ihtiyacım var.

SaçımınDoktoru Üyesi Yalova22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul/Yalova
    Alıntı İdareMud Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben toz halde L-Arginine kullanıyorum. Su ile karıştırıp içiyorum.Kan akışını artırıp damarları genişletiyormuş. Saça iyi geldiği söyleniyor. 5 gün oldu kullanmaya başlayalı spordan sonra vücut yorgunluğu olmuyor. Faydası var gibi belki psikolojikte olabilir. Saça faydasını göreceğim zamanla. İyi sonuç alırsam foruma yazarım.
    Denendi çoktan.

Sonuç nedir üstat

Yeni Üye
    Herkese tekrar merhaba, ufak çaplı deneyimlerimi yazayım,

Haftada 1 Dermarollerı saç tiplerini iyice acıtarak kullandım, nokta nokta kan geldi, bu normal.

Dermaroller uygulamasından sonra sarımsağı gezdirdim oralarda. (acı olmadan güzellik olmuyor )

Sonrasında kabak çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı(bunu mutlaka kullanmaya özen gösteriyorum), çörek otu yağı ve sığır iliğini blenderdan geçirdim, üstüne nane, biberiye yağlarını ekledim(karanfil, sedir, tea tree, lavanta vs. de eklenebilir ama nane ve biberiye mutlaka olmalı, nane yerine katı mentol bulabiliyorsanız ve onu çözebilip kullanacaksanız o da olur)

Bunu maske olarak en az 3 saat saçımda beklettim.

Saçımı davines diye bir markanın kafeinli şampuanıyla yıkadım, aynı markanın saç serumunu da sabah-akşam olmasa da her yıkamadan sonra mutlaka, veya gün aşırı 1 defa civarında bir sıklıkla kullandım(her gün yıkanma önerilmez saç dökülme problemi olanlara). Serumda östrojen içerikli bir bitki var sanırım(fakat tıbbi bir ürün değil kozmetik bir ürün nihayetinde, bitkiden çıkartılabilecek östrojen de ne miktardadır, ne ölçüde dht bloklar ben çok bir miktarda olduğunu zannetmiyorum). Bu alkol bazlı bir serum, mentol içeriyor ve kafayı baya serinletiyor. Fakat keramet markadan ziyade diğer aşamalarda diye düşünüyorum. Diğer aşamaları aksattığımda, dökülme problemim yine olmadı ama uzaması yavaşladı. Herhangi bir kafein içerikli doğal şampuan da kullanılabilir. Organik şampuan bazları var mesela ben o bazlardan alıp içine kahve çekirdeği yağı ve nane yağı katıp öyle kullanmayı düşünüyorum.

Saçlarım kesinlikle daha az dökülmeye başladı, 1 ay sonunda önler diğer bölgelerle eşit bir şekilde uzadılar. Bebek saçların da geldiğini gördüm.

Sonuçlar kişiden kişiye değişecektir gerçi ama saçı bir cilt gibi düşünüp ona göre önlemler almak en güzeli. Kafadaki o hissizliği hissettiğinizde olmuyor, maskeyi yapınca saç derimin beslendiğini canlandığını hissettim ve işe yarayacağını hissettim. Kafamda bir canlılık, sağlıklı bir hissiyat alıyordum uyuşmadan ziyade ve işe yaradı

Sayfa 1/2 12 SonSon