5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Seboreik dermatit aslında cildin iyileşme hastalığımı?

Seboreik dermatit aslında cildin iyileşme hastalığımı?

Merhaba arkadaşlar kurutucu özellikte şampuanların kullanımı sanırım bu illete sebep oluyor saçtaki sebum tabakasını her gün saçlı deriyi yıkadığımızdan aşındırıoz ve buda sebum tabakasını eritio haliyle ortaya kuru kepeklenip kabuklanan bir deri çıkıorki bunada seboreik dermatit dioruz.Asıl sorun şu yağlanmadan muzdaribiz ve bu yağlanma aslında cildin tekrardan sebum tabakasını oluşturma çabası ama biz yağlandıkça yıkıyoruz hergün bazı arkadaşlar günde 2 kere bile yıkıomuş arkadaşlar bunu yapmayın bırakın daç deriniz sebum tabaksını tekrardan oluştursun ona fırsat vermeyip hergün yıkıyorsunuz buda hem saçlı derinizin elastikiyetini azaltıo hemde kuru kepekli ve yağlı bir cilde sahip oluorsunuz saçlarınız da deriye tutunamıo haliyle sağlıksız bir saç derisi çıkıo ortaya yıkamayı 3 güne bir e çekin ph 5,5 bir şampuanla sonra giderek saçlarınız daha az yağlanmaya baslıcak çünkü artık deriniz nem dengesini sağlamaya başlandığı andan yağlanma yapmaya ihtiyaç duymuo sonra deri elastikiyetini geri kazanıo ve saçlar parlamaya kalınlaşmaya başlıo çünkü deri sağlıksız olursa sebum tabakasını kaybederse buda mantara yağlanmaya zemin hazırlıo lütfen saçlarınızı hergün yıkamayın

SaçımınDoktoru Üyesi bahtsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim de saçlarım hergün yağlanıyor ve günlük yıkamam gerekiyor. Açıkçası bir ara saçımı 3 gün suyla yıkayıp 4. gün sabun kullanmaya başladım. Saçlar daha canlı görünüyor ancak bunun sebebi sanırım saç teline bulaşan kafa derisindeki yağlar. Yağlı olduğundan dolayısıyla daha yağlı bir görünüş oluyor yağlı görünüşte daha canlıymış gibi geliyor. Ancak şöyle bir durum da varki bu defa da kafa derimde sivilcelenme oluyor. Ben bu konuda doğru yaklaşım hangisi çözemedim.

Hocam şimdi şöyle bir durum var saçlı deride lipid bir tabaka var ve saçlı derinin koruyucu florası mesela ben saçlarıma baktığımda aralarına açıp sık olan yerlerde şeffaf bir tabaka var sanırım lipid tabaka dedikleri saçımın dökülen yerlerinde ise o tabaka yok sanki daha sarı ve oralardan hep deri dökülüyor. Ve tabaka olmayan yerler çok yağlanıyor sanırım ve sadece o kısımlarda sd oluo bence yağ orayı eski hakime getirmeye çalışıyor ve biz sürekli yıkadıkça oda yağ salgılıo döngü böyle devam edio saç derisi lipid tabakayı bir Türlü oluşturamadıgından sd oluo çünkü deri mantarlara karşı kıuruyucu florasını kaybedio geçen tvde izlemiştim doktor nihat dik hergün saç yıkarsan dökülür fln diodu tabi bazı insanlar buna güldü aslında bence deri hassasiyeti olanlar sd olurken hassasiyet olmayanlara bişi olmuo bnmde düşüncem bu biraz uzun oldu ��

[QUOTE=Nuke931;91425]Hocam şimdi şöyle bir durum var saçlı deride lipid bir tabaka var ve saçlı derinin koruyucu florası mesela ben saçlarıma baktığımda aralarına açıp sık olan yerlerde şeffaf bir tabaka var sanırım lipid tabaka dedikleri saçımın dökülen yerlerinde ise o tabaka yok sanki daha sarı ve oralardan hep deri dökülüyor. Ve tabaka olmayan yerler çok yağlanıyor sanırım ve sadece o kısımlarda sd oluo bence yağ orayı eski haline getirmeye çalışıyor ve biz sürekli yıkadıkça oda yağ salgılıo döngü böyle devam edio saç derisi lipid tabakayı bir Türlü oluşturamadıgından sd oluo çünkü deri mantarlara karşı koruyucu florasını kaybedio geçen tvde izlemiştim doktor nihat dik hergün saç yıkarsan dökülür fln diodu tabi bazı insanlar buna güldü aslında bence deri hassasiyeti olanlar sd olurken hassasiyet olmayanlara bişi olmuo bnmde düşüncem bu biraz uzun oldu kusura bakma

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Seboreik dermatitin genel sebebi saç derisinde üretilen yağla beslenen malassezia isimli mantarın sebumdaki doymamış yağ asitlerini sindirirken ortaya çıkardığı enzimlerin ve sebumda bulunan ama malassezia tarafından tüketilmeyen doymuş yağ asitlerinin cildin üst tabakasını rahatsız etmesi, bunun nedeniyle cildin üst tabakayı yenilemek için hücre yenilenmesini arttırması ve bunun yüzünden kabuk ve kepek oluşması. Ya malassezia mantarını yok edecek ketokonazol gibi antifungal şampuan veya losyonlar kullanacak ya da sebumun artmasını olduğunca engelleyeceksiniz. Seboreik dermatite benzeyen ama genelde yağlı olmayan bir cilt rahatsızlığı da psoriasis olarak bilinir. Seboreik dermatitteki kepeklenme sarımsı renkte olurken psoriasiste bu daha gridir.
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.